Skip til primært indhold

Sundhed - Råd og hverv

Oversigt over personer, som regionsrådet har udpeget til diverse råd og nævn på området sundhed for perioden2022-2025.

Hospice

Jette Damsø Henriksen

Dan Skjerning

Suzi Würtz Kjærgaard (suppleant)

Annette Lundgaard

Lars Erik Hornemann

Bjarne Nielsen (suppleant)

Mark Søgaard

Michael Nielsen

Samarbejdsudvalg

Regionsrådet:

Pernelle Jensen

Jette Damsø Henriksen

KKR:

Jørgen Thøgersen

Christoffer Lilleholt

Fysioterapeuter:

Tine Hasselbrinck Madsen

Ove Thomsen

Lau Rosborg

Søren Møller Kristensen

Brian Errebo-Jensen 

Regionsrådsmedlemmer:

Pernelle Jensen

Jette Damsø Henriksen

Psykologer:

Bodil Siedentopp

Hilda Oderkerk-Nygaard

Jørn Nielsen

KKR:

Per Nyhus

Pernelle Jensen

Annette Blynel

Iza Alfredsen

Regionsrådsmedlemmer:

Pernelle Jensen

Carsten Sørensen

Herdis Hanghøi

Annette Blynel

Jette Damsø Henriksen

PLO Syddanmark:

Birgitte Ries Møller

Michael Haslund

Morten Svenning Nielsen

Carsten Pedersen

Ane Jørgensen

Martin Andersen

Ditte de Churraca-Colon

KKR:

Anette Flintenborg

Iben Lehmann Rasmussen

Regionsrådsmedlem:

Pernelle Jensen

Herdis Hanghøi

Bjarne Nielsen

Jette Damsø Henriksen

Annette Blynel

Speciallæger:

Øre-, næse-, halslæge Pia Juul Skov (formand)

Øjenlæge Jesper Mehlsen

Reumatolog Jannie Marion Beier

Dermatolog Stine Lasthein Andersen

Psykiater Katrine Dahler-Eriksen

Gynækolog Carsten Henriques

KKR:

Bjarne Ipsen

Pernelle Jensen

Allan Emiliussen

Iza Alfredsen

Jette Damsø Henriksen

Mark Søgaard.

Pernelle Jensen

Jette Damsø Henriksen

Øvrige

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Anne Skau Styrishave

Mette With Hagensen

Annette Blynél

Bo Libergren

Carsten Sørensen

Poul Erik Jensen

Pernelle Jensen

Iza Alfredsen

Mette With Hagensen.

Sarah Andersen

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Anne Skau Styrishave

Mette With Hagensen

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Mette Bossen Linnet

Jette Damsø Henriksen

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Mette Bossen Linnet

Jette Damsø Henriksen

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Mette Bossen Linnet

Mette With Hagensen

Pernelle Jensen

Carsten Sørensen

Jette Damsø Henriksen

Videnskabsetiske Komiteer

Karsten Byrgesen

Anja Lund

Henriette Schlesinger

Niels Sjøberg

Meho Selman

Karsten Fogde

Bente Gertz

Gitte Fredriksen

Herdis Hanghøi

Bjarne F. Jensen

Henrik Boye

Bent Olsen

Bjarne Nielsen

Allan Emiliussen

Anne Marie Geisler Andersen

Dan Skjerning

Pernelle Jensen

Kurt Jensen

Jan Grau

Lars Mogensen

Lene Thiemer Hedegaard

Poul Andersen

 

Bo Libergren

Karsten Byrgesen

Bente Gertz

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Tage Petersen

Jette Damsø Henriksen

Dan Skjerning

Pernelle Jensen

Mette Bossen Linnet

Poul Erik Jensen.

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Bjarne Nielsen

Annette Blynél

Elin Søndergaard

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Tage Petersen

Jette Damsø Henriksen

Jørn Lehmann Petersen.

Pernelle Jensen

Sarah Andersen

Ole Marcussen.

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Michael Nielsen

Sara Darling Berg Jørgensen.

Meho Selman

Bo Libergren

Pernelle Jensen

Kim Johansen

Bo Libergren

Karsten Byrgesen

Mette With Hagensen

Karsten Uno

Regionsrådsmedlemmer:

Henriette Schlesinger Kærgaard (formand)

Pernelle Jensen

Roya Moore

Karsten Byrgesen

Anne Marie Geisler Andersen

Carsten Sørensen

Sara Darling Berg Jørgensen

Annette Blynel

Lars Morgensen

Danske Patienter:

Inga Bredgaard, Esbjerg, PolioForeningen og UlykkesPatientForeningen

John Arne Sørensen, Kolding, Diabetesforeningen

Pia Lauridsen, Bedre Psykiatri

Bent Dalgaard, Haderslev, Hjerteforeningen

Rita Bruun, Vejle, Nyreforeningen

Ulla Witt, Ringe, Kræftens Bekæmpelse

Mette Rindom, Esbjerg, Hjerneskadeforeningen

Grethe Skovlund, Vejle, Alzheimerforeningen

Anders H. Andersen, Vejle, Scleroseforeningen

Danske Handicaporganisationer: 

Francoise Cecile Helene Smet, SIND

Gitte Stærk, Psoriasisforeningen

Dorte Sams, DH Kerteminde

Elise Pedersen, Osteoporoseforeningen (suppleant)

Regionsældrerådet i Syddanmark:

Søren Jakobsen, Svendborg

Aksel Kjelstrup Nielsen, Fredericia (suppleant)

Ældre Sagen:

Kaj Andersen, Søndersø

Jytte Elkjær Hedegaard, Fredericia (suppleant)

APPFWU01V