Skip til primært indhold

Kontakt en frivillighedskoordinator

Der er mange muligheder for at yde en frivillig indsats i Region Syddanmark. Frivillighedskoordinatorerne kan guide til hvilke muligheder der er lokalt.

Meld dig som frivillig eller få mere viden om de frivillige indsatser ved at kontakte regionens frivilligansvarlige.

Sydvestjysk Sygehus -Esbjerg, Grindsted og Brørup

Mette T. Petersen, Frivillighedskoordinator
Telefon: 40 26 93 19
Mail: Mette.Thomsen.Petersen2@rsyd.dk

Sygehus Sønderjylland - Aabenraa, Sønderborg og Tønder

Rikke Schmidt, Frivillighedskoordinator
Telefon: 23 49 75 33
Mail: rikke.schmidt1@rsyd.dk
Læs mere om frivillighed på sygehusets hjemmeside

Sygehus Lillebælt - Kolding, Middelfart og Vejle

Louise Westphal Killick, Frivillighedskoordinator
Telefon: 51 43 89 12
Mail: Louise.Westphal.Killick@rsyd.dk
Læs mere om frivillighed på sygehusets hjemmeside 

Odense Universitetshospital/Svendborg - Odense, Svendborg, Nyborg og Ærøskøbing

Karina Andersen, Frivillighedskoordinator
Telefon 30 89 60 78
Mail: Karina.Andersen4@rsyd.dk
Læs mere om frivillighed på sygehusets hjemmeside

Psykiatrisygehuset

Lotte Slot Jensen, Frivillighedskoordinator
Telefon: 23 45 37 57
Mail: Lotte.Slot.Jensen@rsyd.dk

De sociale centre

Helle Kristiansen, Frivillighedskoordinator
Telefon: 21 17 69 09
Mail: Helle.Kristiansen@rsyd.dk
Læs mere om frivillighed på de sociale centre

Akuthjælperordninger

Martin Grum-Nymann, Regionshuset
Telefon: 21 57 05 54
Mail: mgn@rsyd.dk
Læs mere om at være frivillig akuthjælper

Hospice Fyn - Odense

Anne Mette Krebs (Souschef.)
Telefon: 65 50 50 21
Mail: anne.mette.krebs@hospice.rsyd.dk

Hospice Sydvestjylland - Esbjerg

Ingrid Bang
Telefon: 75 45 68 33
Mail: ingrid@aflastningstjenesten.dk

Hospice Sønderjylland - Haderslev

Lis Gosvig
Telefon: 99 44 04 07
Mail: Lis.Gosvig@hospice.rsyd.dk

Sct. Maria Hospice - Vejle Øst

Hanne Kaaberbøl
Telefon: 99 44 09 50
Mail: hanne.kaaberbol@rsyd.dk

Hospice Sydfyn - Svendborg

Inger Kruchov
Telefon: 29 20 22 42
Mail: Inger.Kruchov@hospice.rsyd.dk

Regionshuset - Vejle 

Marianne Gellert Krogh, Tværsektorielt Samarbejde
Telefon: 29 20 12 22
Mail: Marianne.Gellert.Krogh@rsyd.dk

Magnus Falby

Konsulent

Tværsektoriel samarbejde


29201348
APPFWU01V