Skip til primært indhold

Kontakt en frivillighedskoordinator

Der er mange muligheder for at yde en frivillig indsats i Region Syddanmark. Frivillighedskoordinatorerne kan guide til hvilke muligheder der er lokalt.

Meld dig som frivillig eller få mere viden om de frivillige indsatser ved at kontakte regionens frivilligansvarlige.

Find kontakt oplysninger på frivillighedskoordinatorerne nedenfor:

Sydvestjysk Sygehus -Esbjerg, Grindsted og Brørup

Christina Mischorr-Boch, Frivillighedskoordinator
Telefon: 3060 6865
Mail: Christina.Vigel.Mischorr-Boch@rsyd.dk

Sygehus Sønderjylland - Aabenraa, Sønderborg og Tønder

Tatiana Sergeevna Zorina Rusuberg, Frivillighedskoordinator
Telefon: 23497533
Mail: Tatiana.Rusuberg@rsyd.dk

Sygehus Lillebælt - Kolding, Middelfart og Vejle

Louise Westphal Killick, Frivillighedskoordinator
Telefon: 51438912
Mail: Louise.Westphal.Killick@rsyd.dk

Odense Universitetshospital/Svendborg - Odense, Svendborg, Nyborg og Ærøskøbing

Karina Andersen, Frivillighedskoordinator
Telefon 3089 6078
Mail: Karina.Andersen4@rsyd.dk 

Psykiatrisygehuset

Lotte Slot Jensen, Frivillighedskoordinator
Telefon: 2345 3757
Mail: Lotte.Slot.Jensen@rsyd.dk

De sociale centre

Helle Kristiansen, Frivillighedskoordinator
Telefon: 21176909
Mail: Helle.Kristiansen@rsyd.dk

Akuthjælperordninger

Martin Grum-Nymann, Regionshuset
Telefon: 21 57 05 54
Mail: mgn@rsyd.dk

Hospice Fyn - Odense

Anne Mette Krebs (Souschef.)
Telefon: 65 50 50 21
Mail: anne.mette.krebs@hospice.rsyd.dk

Hospice Sydvestjylland - Esbjerg

Ingrid Bang
Telefon: 75 45 68 33
Mail: ingrid@aflastningstjenesten.dk

Hospice Sønderjylland - Haderslev

Lis Gosvig
Telefon: 99 44 04 07
Mail: Lis.Gosvig@hospice.rsyd.dk

Sct. Maria Hospice - Vejle Øst

Hanne Kaaberbøl
Telefon: 99 44 09 50
Mail: hanne.kaaberbol@rsyd.dk

Hospice Sydfyn - Svendborg

Inger kruchov
Telefon: 29 20 22 42
Mail: Inger.Kruchov@hospice.rsyd.dk

Regionshuset - Vejle 

Magnus Falby, Tværsektorielt Samarbejde
Telefon: 29 20 13 48
Mail: magnus.falby@rsyd.dk

APPFWU02V