Skip til primært indhold

Screening fanger overvægtens følgesygdomme

Godt tusind vestjyder med svær overvægt er blevet undersøgt på sygehuset i Esbjerg i de seneste fem år. Formålet har været at finde ud af, om de har sygdomme, der er forårsaget af deres overvægt, så de kan komme i behandling med det samme.

Grafikken viser stigningen i overvægt blandt syddanskerne de seneste 15 år.

Svær overvægt kan føre en række sygdomme med sig. Sygdomme, som forringer livskvaliteten hos det enkelte menneske, og som i værste fald kan være livstruende.

Derfor har cirka tusind mennesker med svær overvægt de seneste fem år sagt ja til at blive undersøgt på kryds og tværs på sygehuset i Esbjerg. Screeningerne har givet dem svar på, om de er i risiko for eller allerede har udviklet en eller flere af de sygdomme, der kan være en følge af svær overvægt.

9 ud af 10 har fået at vide, at de lider af sygdomme som type 2-diabetes, søvnapnø, forhøjet kolesterol eller blodtryk, fedtlever eller hjertekarsygdomme. En stor del af de undersøgte vidste ikke, at de fejlede noget, og de er derfor blevet henvist til behandling eller kontrol på en relevant afdeling eller hos deres praktiserende læge.

Vigtigt at opdage sygdomme i tide

Claus Bogh Juhl er overlæge og klinisk professor på afdelingen for overvægt, diabetes og hormonsygdomme på Esbjerg og Grindsted Sygehus og idémand til ”Syddansk Overvægtsinitiativ”, som indsatsen hedder. Ifølge ham er nogle af de sygdomme, der opdages ved screeningen, så alvorlige, at de kan være livstruende.

- Risikoen for at udvikle yderligere komplikationer eller dø af sygdomme som type 2-diabetes eller hjertekarsygdomme er væsentligt lavere, hvis man er velbehandlet fra start. Derfor er det vigtigt, at vi opdager sygdommene så tidligt som muligt, så patienterne kan komme i gang med behandling, fortæller han.  

Claus Bogh Juhl oplever, at tilbuddet også gavner dem, der får at vide, at de er raske.

- Det kan være en utroligt stor lettelse for de mennesker, der får at vide, at de ikke har nogen sygdomme – ikke engang forstadier til det, siger Claus Bogh Juhl.

Vægten er ikke det vigtigste

De fleste, som bliver screenet, får også tilbud om at deltage i et forløb, der har fokus på deres livsstil. Det takker over halvdelen ja til.

Formålet er, at patienterne skal lære at slutte fred med eventuelle negative tanker om deres krop og udseende, have færre urealistiske regler om mad og finde frem til nogle måder at bevæge sig på, som de kan nyde.

- Nogle går rundt med en evig skam over deres appetit, men det er der jo ingen grund til, for mennesker er forskellige. Det er ikke vores opgave at gøre mennesker tynde. Grundtanken er helt anderledes og handler om, at overvægtige skal være sunde, fortæller Claus Bogh Juhl.

Mændene bliver væk

Claus Bogh Juhl og hans kollegaer er dog stødt på en udfordring i indsatsen. For selvom der er lige så mange mænd som kvinder med svær overvægt, så er kun hver fjerde af de henviste mænd.

- Vi har generelt større appel til kvinder end til mænd, og det plager os lidt. For vi kan jo se, at mændene er mere syge end kvinderne, lyder det fra Claus Bogh Juhl.

- Vi har forsøgt at afdække, hvorfor det er sådan. Vi er nået frem til, at det har noget at gøre med, at kvinder generelt er mere opmærksomme på deres helbred end mænd. Samtidig er overvægt oftere et problem i sig selv for kvinderne, mens mændene først bekymrer sig, hvis overvægten gør dem syge.

Claus Bogh Juhl og kollegaerne arbejder nu på at sammensætte et forløb, der kan tiltrække flere mænd – et tilbud, der muligvis bliver mere fysisk orienteret.

5-års-screeninger peger fremad

Der er nu gået fem år, siden Syddansk Overvægtsinitiativ så dagens lys, og de første patienter blev screenet. Derfor er Claus Bogh Juhl og hans kollegaer nu begyndt at lave opfølgende 5-års-screeninger. Interessen for en opfølgende screening har været stor, og det glæder Claus Bogh Juhl, for screeningerne bidrager i høj grad til den forskning, som er en stor del af indsatsen.

- Vi får blandt andet viden om, hvem der på sigt udvikler en overvægtsrelateret sygdom, og hvem der holder sig raske. Vi vil rigtig gerne finde ud af, om nogle bedre kan tåle at være overvægtige end andre – og hvorfor, siger han.

I følge Claus Bogh Juhl er der også stor efterspørgsel efter patienternes blodprøver og urinprøver fra dem, der forsker i risikoen for blodpropper eller leversygdomme.

- Så vi er meget taknemmelige for, at så mange af de deltagende patienter har sagt ja til, at deres prøver bliver brugt til forskning, lyder det fra Claus Bogh Juhl.

Claus Bogh Juhl er overlæge og professor på afdelingen for overvægt, diabetes og hormonsygdomme på Esbjerg og Grindsted Sygehus og idémand til "Syddansk Overvægtsinitiativ". Indsatsen har nu kørt i fem år og handler om at opdage sygdomme forårsaget af overvægt.

Fakta om Syddansk Overvægtsinitiativ

Formålet med Syddansk Overvægtsinitiativ er at tilbyde en systematisk og fokuseret udredning og behandling af mennesker med svær overvægt.

Personer mellem 18 og 60 år med en BMI på 30 eller derover kan blive henvist til screening for overvægtsrelaterede sygdomme.

Hos størstedelen af de screenede personer (91 %) finder lægerne en sygdom, som er relateret til overvægt.

I mere end halvdelen af tilfældene er det en alvorlig overvægtsrelateret sygdom – for eksempel diabetes, søvnapnø eller leverfibrose.  

Tilbuddet om screening blev udbredt til hele regionen i 2023. Det betyder, at sygehusene i Odense, Kolding og Tønder også tilbyder screening for overvægtsrelaterede sygdomme.

På sygehuset i Esbjerg er de for nylig begyndt også at undersøge patienterne for BED (Binge Eating Disorder) med stor succes.

APPFWU01V