Skip til primært indhold

Råd og hverv inden for Regional Udvikling

Oversigt over personer, som regionsrådet har udpeget til diverse råd og nævn på området regional udvikling for perioden 2022-2025.

Trafikselskaber

Preben Friis-Hauge

Karsten Uno Petersen

Tage Petersen (suppleant)

Mette With Hagensen (suppleant)

INTERREG-udvalg

Jens Wistoft

Karsten Uno

Lars Erik Hornemann (suppleant)

Meho Selman (suppleant)

Erhvervshus Sydjylland:

Direktør Leif Friis Jørgensen, Naturmælk I/S

CEO Jacob Chr. Nielsen, Erhvervshus Sydjylland (suppleant)

Erhvervshus Fyn:

Chefkonsulent Kasper Aagaard, Erhvervshus Fyn (suppleant)

KKR Syddanmark:

Borgmester Hans Stavnsager, Faaborg-Midtfyn Kommune

Borgmester Steen Wrist, Fredericia Kommune (suppleant)

SDU:

Prorektor Sebastian Mernild, SDU-Odense

Specialkonsulent Anya Aarenstrup, SDU-Odense (suppleant)

Miljøstyrelsen:

Kontorchef Nina Espegård Hassel, Miljøstyrelsens Enhed for Cirkulær Økonomi

Kontorchef Charlotte Moosdorf (suppleant)

RAR Fyn og RAR Sydjylland:

Bestyrelsesmedlem Ole Kjær, RAR Sydjylland

Bestyrelsesmedlem Kent Madsen, RAR Fyn (suppleant)

Bund Deutcher Nordschleswiger:

Gerhard Bertelsen, Sønderborg

Ruth Candussi, Aabenraa (suppleant)

 

 

LAG'er

Kurt Jensen

Annette Lundgaard (suppleant)

Preben Friis-Hauge

Sarah Andersen (suppleant)

Mette Bossen Linnet

Allan Emiliussen (suppleant)

Jørn Lehmann Petersen

Jette Damsø Henriksen (suppleant)

Kim Johansen

Mark Søgaard (suppleant)

Mark Søgaard

Sara Darling Berg Jørgensen (suppleant)

Bjarne Nielsen

Iza Alfredsen (suppleant)

Martin Schmidt Konradsen

Sara Darling Berg Jørgensen (suppleant)

Preben Friis-Hauge

Kulturregioner

Kim Johansen

Øvrige

Preben Friis-Hauge

Tage Petersen (suppleant)

Bjarne Nielsen

Karsten Uno

Michael Nielsen

Allan Emiliussen

Karsten Uno

Jørn Lehmann Petersen

Karsten Uno Petersen

Lars Mogensen (suppleant)

Bo Libergren

Jens Wistoft

Mette Bossen Linnet (suppleant)

Vibeke Syppli Enrum

Jørn Lehmann Petersen (suppleant)

Jens Wistoft

Mette Bossen Linnet (suppleant)

Karsten Byrgesen

Sabrina Bech Røn (suppleant)

Annette Lundgaard

Preben Friis-Hauge

Kim Johansen

Carsten Sørensen

Lars Erik Hornemann (suppleant)

Jørn Lehmann Petersen

Preben Friis-Hauge

Sarah Andersen (suppleant)

Jens Wistoft

Stephanie Lose

Michael Nielsen

Karsten Uno

Michael Nielsen

Jørn Lehmann Petersen

Tage Petersen

Jens Wistoft (formand)

Kim Johansen

Michael Nielsen (formand)

Lars Erik Hornemann

Tage Petersen

Meho Selman

Martin Schmidt Konradsen

Tage Petersen

Kim Johansen

Martin Schmidt Konradsen

Stephanie Lose

Stephanie Lose

Michael Nielsen

Jørn Lehmann Petersen

Tage Petersen

Gitte Frederiksen

Vibeke Syppli Enrum.

Martin Schmidt Konradsen (suppleant)

Stephanie Lose

Jørn Lehmann Petersen

APPFWU02V