Skip til primært indhold

Indlagte børn i Odense kan nu have familien tæt på

Et splinternyt familiehus er netop blevet indviet ved siden af det, der om få år bliver det nye universitetshospital i Odense. Det er Ronald McDonald Børnefond, der driver det nye tilbud. Familiehuset skal hjælpe familier til børn, der er indlagt i lang tid.

Håndboldstjernen Mikkel Hansen klipper den røde snor til indvielsen af det nye Ronald McDonald hus.

Region Syddanmark og Ronald McDonald BørneFond kunne onsdag 19. marts klippe snoren til et helt nyt hus, der skal give familier til alvorligt syge børn mulighed for at bo tæt på sygehuset, mens børnene er indlagt.

Regionsrådsformand Bo Libergren (V) og en af Danmarks allerstørste håndboldstjerner igennem tiden, Mikkel Hansen var blandt talerne på dagen. Det var også Mikkel Hansen, der fik æren af at klippe snoren til det nye tilbud.

Huset er et supplement til overnatningsmulighederne på det nye sygehus

Som far eller mor har man altid mulighed for at overnatte sammen med sit barn på det kommende universitetshospital, idet alle patientstuer som standard er indrettet til, at en pårørende kan overnatte.

Ved længere indlæggelser, hvor flere fra familien gerne vil være tæt på det indlagte barn, er dette dog ikke en holdbar løsning, og her er det nye familiehus en oplagt mulighed.

Familier får adgang til et møbleret værelse med eget badeværelse

Familiehuset har plads til 15 familier. De får hver deres eget møblerede værelse på 20 og 30 m2 plus entré og eget badeværelse. Ud over de 15 værelser har det nye hus blandt andet også et stort fælleskøkken, flere opholdsstuer, legerum, tv-stuer og vaskerum.

Familiehuset tages i brug, allerede inden Det Nye OUH åbner

Det nye hus ligger lige ved siden af det kommende Odense Universitetshospital. Og selvom H.C. Andersen Børne – og Ungehospital først flytter ud sammen med resten af OUH i slutningen af 2027, så kan Ronald McDonald huset allerede tage imod familier nu.

Huset bliver det blot andet af sin slags i Danmark. Det første ligger ved Rigshospitalet i København.

APPFWU01V