Skip til primært indhold

Region Syddanmark køber nyt inventar til det nye OUH

Regionsrådet har på mødet den 24. marts 2025 godkendt, at regionen går i gang med at anskaffe nyt inventar og teknisk udstyr for mere end en kvart mia. kr. til det nye universitetshospital i Odense.

Der skal meget inventar og teknisk udstyr til for at indrette de cirka 10.000 rum på det nye universitetshospital i Odense, så det bliver til et fuldt funktionsdygtigt sygehus.

Meget inventar bliver flyttet med fra det nuværende OUH, men der er også brug for at købe nyt. På regionsrådsmødet den 24. marts 2025 godkendte et enigt regionsråd, at projektet går i gang med at købe nyt såkaldt løst og teknisk udstyr for 262 mio. kr.

Det drejer sig om udstyr til blandt andet laboratorier, sygehusapoteket og behandlingsrummene på det nye sygehus. Stinkskabe, køleskabe, frysere og andet klinisk inventar til laboratorier er noget af det udstyr, der er brug for, men også mere almindeligt inventar som rulleborde, møbler til pårørende og garderobeskabe.

Inventar der understøtter gode patientforløb

Karsten Uno Petersen (S), der er formand for Region Syddanmarks udvalg for byggeri, indkøb og grøn omstilling, siger:

- Det hele handler om, at vi får det nye OUH indrettet med optimalt inventar og teknisk udstyr, så vi fra slutningen af 2027, når de første patienter rykker ind, kan tilbyde effektive og sikre patientforløb fra dag ét.

Han fortsætter:

- Den opgave, vi her er i gang med, er egentlig ikke så forskellig fra den, man står over for, når man skal flytte i et nyt hus. Man tager en del af de gamle møbler med, men køber ny opvaskemaskine og andre nye hårde hvidevarer. Her har vi så at gøre med Danmarks største nybyggede universitetshospital, hvor 10.000 rum skal indrettes, så der er tale om en kæmpestor koordinerings- og indkøbsopgave, hvor man er inde nøje at vurdere, hvad der kan tages med fra det nuværende sygehus og hvad der skal købes nyt.

Mest muligt inventar med fra det nuværende OUH

Udgangspunktet er, at så meget som muligt af det eksisterende inventar og teknisk udstyr på det nuværende OUH flyttes med ud på det nye sygehus. Derfor skal alt nuværende inventar vurderes i forhold til levetid og kvalitet.

Det, der skal flyttes med, er oprettet i en stor database, som også kommer til at indeholde det nye inventar, som skal købes ind. Alt i alt skal databasen sikre, at alle de 10.000 rum på det nye sygehus udstyres med præcis det inventar, som rummenes funktioner kræver.

Udbuddene går i gang med det samme. Kunsten bliver at få det inventar, der nu bliver købt ind, til at lande på det nye sygehus på det rigtige tidspunkt i det tidsvindue, der er, mellem at sygehuset er bygget færdigt i slutningen af 2026 og at den første patient rykker ind i slutningen af 2027.

Yderligere skal der tages hensyn til, at der er rum, der kræver omfattende myndighedsgodkendelser, og disse rum skal være indrettet med inventar, inden godkendelsesproceduren kan gennemføres.

APPFWU01V