DOCH! Diskutieren, Organisieren, Charakterzug, Haltung
Formålet med DOCH! er at fastholde og bygge videre på erfaringerne fra ”Tysk til tiden”. Dette skal ske gennem udvikling af debatbaseret undervisning.
Debatformen vil i følge projektet give nye muligheder for at differentiere undervisningen i forhold til elevernes sproglige niveau, så også de mindre stærke elever vil få værktøjer til at tale og udvikle sproget. En målgruppe, som ”Tysk til Tiden” ikke nåede ud til. Desuden vil Campus Vejle med projektet fortsætte arbejdet med at imødekomme elevernes efterspørgsel efter relevant og anvendelsesorienteret undervisning. Her finder de debatformen velegnet, fordi den er kendetegnet ved, at eleverne skal kunne samtale (altså også lytte aktivt) og selv tale i længere tid på tysk.
Projektets indsats og hovedaktiviteter
Projektet vil derfor finde tekster om forskellige emner, hjælp til relevante ord og pause-sætninger, såvel som støtte til at sammensætte relevante sætninger og hvordan man lytter aktivt og giver relevante svar. Materialet skal tilpasses til elever uanset sprogligt niveau, hvilket kræver differentierede gloselister osv. Dertil kommer, at der vil være en tværfaglig vinkel på debatterne, idet en stor del af materialet vil handle om andre fag i hhx-fagrækken, hvor eleverne allerede har viden og ordforråd på dansk og dermed forventes at finde undervisningen relevant og anvendelsesorienteret.
Projektets hovedaktiviteter er at udvikle undervisningsmateriale til samtale og debat, som skal afprøves i undervisningen på Campus Vejle. Undervisningsmaterialet bliver til med hjælp fra Goethe-instituttet, som har adgang til og mulighed for at finde og tilpasse tysksproget materiale til et bredt emneområde og forskellige sværhedsgrader. Debatforløbet tænkes afsluttet med en debatkonkurrence, som Goethe-Instituttet organiserer på Campus Vejle og i andet år med deltagere fra andre skoler.
Ved projektets afslutning vil der ligge færdigt og afprøvet materiale, som er integreret i tyskforløb. Det vil indeholde konkrete værktøjer, herunder niveaudelte materialer som gloselister og argumentationsudtryk, øvelser i kritisk tænkning, kildekritik og brug af AI, samt øvelser i lytning og empati, såvel som forskellige debatformer.
Forventede resultater
- Andelen af de deltagende elever, som vurderer, at de deltager aktivt i mundtlige aktiviteter på klassen stiger fra 40-50% til min. 75%.
- Før- og efterevalueringer viser, at elevernes kendte og anvendte udtryk på tysk forøges med 100%.
- 80 % af eleverne angiver, at de føler sig mere trygge ved at tale tysk spontant.
- 70% af eleverne demonstrerer gennem lærervurderinger, evne til at stille kildekritiske spørgsmål og reflektere over synspunkter på tysk.
- Minimum 60% af eleverne vurderer, at tyskfaget opleves som mere relevant og motiverende.
Parter
- Campus Vejle, HHX
- Goetheinstituttet, København
Periode og tilsagn
Projektet skal gennemføres i perioden 1. januar 2026 til 31. december 2027, og har fået 748.818 kr. i støtte fra uddannelsespuljen.