Skip til primært indhold

Sygeplejefagligt specialeråd

Sygeplejefagligt specialeråd

Oversigt over det Sygeplejefaglige specialeråd i Region Syddanmark

For specialerådet finder du medlemmerne herunder formand for specialerådet, den dialogansvarlige direktør, samt den tilknyttede sekretariatsbetjening.

Kommissorium for det Sygeplejefaglige specialeråd (pfd).

Sygeplejefagligt specialeråd er sammensat af en formand, otte kliniske sygeplejersker, tre udviklingssygeplejersker, en udviklingssygeplejerske, to radiografer samt en repræsentant fra SDU.

Nederst på siden finder du referater fra møderne med den dialogansvarlige direktør - opdateres løbende

Medlemmer af Sygeplejefagligt specialeråd

Dialogansvarlig direktør Hanne Andersen, sekretariatsbetjenes af Solveig Hansen.

Formand

Susanne Bøgeholt Kloster Oversygeplejerske, Anæstesiafdelingen, Vejle, SLB

79406206

20774416

Susanne.Boegeholt.Kloster@rsyd.dk

Oversygeplejersker (6)

 

Helle Overgaard Ledende oversygeplejerske, Fælles Akut Modtagelsen, SHS

74631515

20598859

helle.overgaard@rsyd.dk 
Jette Nygaard Ledende oversygeplejerske, Ortopædkir./øre,næse- hals / Kæbekir. - og veneklinikken, SVS

79182107

25310233

jette.nygaard@rsyd.dk 
Susanne Lauth Oversygeplejerske, Onkologisk afdeling, SLB

79406011

29418534

susanne.lauth@rsyd.dk 
Anette Pedersen Oversygeplejerske, Hjertemedicinsk afd. B, OUH

65412621

21795278

anette.pedersen@rsyd.dk 
Charlotte Mose Oversygeplejerske, Medicinsk afdeling M, OUH 

65412807

29677287

charlotte.mose@rsyd.dk 
Vakant  

 

 

Kliniske Sygeplejersker (8)

 

Tove Vogt Duus Sygeplejerske, Børneambulatoriet (allergi), SHS

74182964

28384878

tove.duus@rsyd.dk 
Laila Nissen Kvalitets- og udviklingssygeplejerske, SHS

88834500

26221518

laila.nissen@rsyd.dk 
Jane Orry Sygeplejerske, Nefrologisk sengeafdeling, SVS

79182257

50928556

jane.orry.bornhoft@rsyd.dk 
Anne Sorknæs Sygeplejerske, Medicinsk afdeling (KOL), SHF

 

anne.sorknaes@rsyd.dk 
Lisa Petersen Sygeplejerske, Ortopædkirurgisk afdeling C1/C2, SLB

76362264

61785610

lisa.petersen@rsyd.dk 
Irene Hallas Sygeplejerske, Hjertemedicinsk sengeafdeling (repræsentant for kardiologien), SLB

 

irene.hallas@rsyd.dk 
Vakant  

 

 
Vakant  

 

 

Udviklingssygeplejersker (3)

 

Charlotte Myhre Jensen Udviklingssygeplejerske, Afd. O, OUH

 

charlotte.myhre.jensen@rsyd.dk 
Irmgard Birkegaard Udviklingssygeplejerske, SHF

 

irmgard.birkegaard@rsyd.dk 
Hanne Irene Jensen Ph.d. studerende, Anæstesiologisk Afd. Vejle, SLB

79406228

50456214

Hanne.irene.jensen@rsyd.dk 

Klinisk Sygeplejelærer (1)

 

Britt Egeris Jørgensen Klinisk sygeplejelærer, SVS

 

britt.joergensen@rsyd.dk 

Radiografer

 

Vakant  

 

 
Vakant  

 

 

SDU

 

Birthe D. Pedersen Universitetslektor, Enheden for Sygeplejeforskning,  Syddansk Universitet, SDU

65504323

40931854

bpedersen@health.sdu.dk 
APPFWU01V