Skip til primært indhold

Terapeutfagligt specialeråd

Terapeutfagligt specialeråd

Oversigt over det Terapeutfaglige specialeråd i Region Syddanmark


For specialerådet finder du medlemmerne herunder formand for specialerådet, den dialogansvarlige direktør, samt den tilknyttede sekretariatsbetjening.

Kommissorium for Terapeutfagligt specialeråd (pdf).

Nederst på siden finder du referater fra møderne med den dialogansvarlige direktør - opdateres løbende.

Medlemmer i Terapeutfagligt specialeråd

Dialogansvarlig direktør Mathilde Schmidt-Petersen, sekretariatsbetjenes af Solveig Hansen.

Ledende terapeuter på sygehusene
Navn Enhed Stilling E-mail
Stefan Göttler (Formand) OUH Klinisk Udvikling - uddannelse - og kompetenceudvikling Fys.

Stefan.Gottler@rsyd.dk

 

Lill Kapalla OUH - Neurologisk Afd. N, Svendborg Ergo. lill.kapalla@rsyd.dk
Kirsten Jones Vejle Sygehus Fys. 

Kirsten.Jones@rsyd.dk

 

Aswine Rasmussen Kolding Sygehus Fys. aswinw.e.r.rasmussen@rsyd.dk
René Gam Bender Jørgensen Sønderborg og Aabenraa Sygehuse Fys. rbj@rsyd.dk
Marianne Gjerstrup Thomsen Esbjerg - Grindsted Sygehus Fys. marianne.thomsen@rsyd.dk
Ulla Nissen Kolding Sygehus Fys. ulla.nissen@rsyd.dk
Merete Wildt Psykiatrisygehuset Fys. merete.wildt@rsyd.dk

Terapeuter med særlig faglig profil

Mads Bisgaard Borup OUH - Hjerte, Lunge- og Karkirurgisk Afd. Fys. mads.borup@rsyd.dk
Anne Bek Jellinghof OUH - Geriatrisk Afd. Ergo. anne.jellinghof@rsyd.dk
Alice Ørts OUH - Ortopædkirurgisk Afd. (håndkirurgi) Ergo. alice.oerts@rsyd.dk

Øvrige terapeuter, heraf 1-2 professorer og 1 praktiserende fysioterapeut

Professor Lisbeth Rosenbek Minet Geriatrisk Afd. OUH og Klinisk Institut SDU Fys. lisbeth.minet@rsyd.dk
Victor Ladegourdie

Privatpraktiserende fysioterapeut og Sundhedsfagligkonsulent

Fys.

Victor.Ladegourdie@rsyd.dk

 

APPFWU02V