Skip til primært indhold

Terapeutfagligt specialeråd

Terapeutfagligt specialeråd

Oversigt over det Terapeutfaglige specialeråd i Region Syddanmark


For specialerådet finder du medlemmerne herunder formand for specialerådet, den dialogansvarlige direktør, samt den tilknyttede sekretariatsbetjening.

Kommissorium for Terapeutfagligt specialeråd (pdf).

Nederst på siden finder du referater fra møderne med den dialogansvarlige direktør - opdateres løbende.

Medlemmer i Terapeutfagligt specialeråd

Dialogansvarlig direktør Mathilde Schmidt-Petersen, sekretariatsbetjenes af Solveig Hansen.

Ledende terapeuter på sygehusene

Kirsten Jones (Formand) Vejle Sygehus Fys. kirsten.jones@rsyd.dk
Lill Kapalla OUH - Neurologisk Afd. N, Svendborg Ergo. lill.kapalla@rsyd.dk
Aswine Rasmussen Kolding Sygehus Fys. aswinw.e.r.rasmussen@rsyd.dk
Pernille Kjær Sønderborg og Aabenraa Sygehuse Fys. pernille.kjaer@rsyd.dk
Marianne Thomsen Sydvestjysk Sygehus Fys. marianne.thomsen@rsyd.dk
Ulla Nissen Middelfart Sygehus Fys. ulla.nissen@rsyd.dk
Merete Wildt Psykiatrisygehuset Fys. merete.wildt@rsyd.dk

Terapeuter med særlig faglig profil

Anne Lise Zilmer REHPA Ergo. anne.lise.zilmer@rsyd.dk
Mads Bisgaard Borup OUH - Hjerte, Lunge- og Karkirurgisk Afd. Fys. mads.borup@rsyd.dk
Anne Bek Jellinghof OUH - Geriatrisk Afd. Ergo. anne.jellinghof@rsyd.dk
Alice Ørts OUH - Ortopædkirurgisk Afd. (håndkirurgi) Ergo. alice.oerts@rsyd.dk

Øvrige terapeuter, heraf 1-2 professorer og 1 praktiserende fysioterapeut

Professor Lisbeth Minet Geriatrisk Afd. OUH og Klinisk Institut SDU Fys. lisbeth.minet@rsyd.dk
Privatpraktiserende fysioterapeut og praksiskonsulent Flemming Pedersen Fys. flemming.pedersen@rsyd.dk
APPFWU02V