
Tønders borgmester Laurids Rudebeck (V) og regionsrådsformand Stephanie Lose (V) gav hinanden hånd ovenpå snoreklippet ved indvielsen af det nye sundhedshus i Toftlund. (Foto: Jane Ohlsen)
Toftlund fik 16. marts et nyt sundhedshus, som Tønder Kommune har etableret i samarbejde med Region Syddanmark. Sundhedshuset skal give borgerne nem adgang til sundhedsydelser.
Praktiserende læger, sygepleje, hjemmepleje, sundhedspleje, genoptræning, fodterapeut og socialpsykiatri er bare nogle af de tilbud, som borgerne i og omkring Toftlund kan nyde godt af i et nyt sundhedshus, der blev indviet 16. marts.
Omkring 200 gæster var mødt op til et festligt arrangement, hvor Regionsrådsformand Stephanie Lose (V) og Tønders borgmester Laurids Rudebeck (V) havde æren af at klippe snoren til sundhedshuset, der er endnu en påmindelse om et godt og stærkt samarbejde mellem Tønder Kommune og Region Syddanmark.
De to blev suppleret af regionens sundhedssamordningsudvalgsformand Tage Petersen (V) og kommunens formand for sundhedsudvalget Irene Holk (V).
Laurids Rudebeck lagde i sin tale vægt på vigtigheden i at have nogle nære og ikke så højt specialiserede tilbud samlet tæt på borgerne.
Det synspunkt blev suppleret af Stephanie Lose, der i sin tale tog udgangspunkt i sundhedshusene som et godt og vigtigt supplement til de højt specialiserede sygehuse.
Det nye sundhedshus er indrettet i det tidligere rådhus i Toftlund. Centret er det andet sundhedshus i Tønder Kommune. Det første, der er placeret i Skærbæks tidligere rådhus, blev indviet for godt et år siden.
Sundhedshuset har kostet cirka 11 millioner kroner at etablere.
Siden er sidst opdateret 17-03-2016
Kontakt Region Syddanmark
Region Syddanmark | Tlf: 76 63 10 00 | CVR nr. 29190909 | Skriv til Regionen | Om hjemmesiden | Sitemap | Tilgængelighedserklæring