Skip til primært indhold

Robotteknologi

Vidensgruppen for robotteknologi fokuserer på viden om robotteknologi

Vidensgruppen for Robotteknologi arbejder med at besøge sygehusenheder med henblik på at opnå viden om konkret brug af robotteknologi, viden om robotteknologi og vidensdelingen på tværs.

Medlemmer af vidensgruppen:

  • Bo Andersen, Afdelingschef, Serviceadministration - Sygehus Sønderjylland (Formand) - Bo.Andersen@rsyd.dk
  • Brian Faurskov, Driftschef for Klinisk Diagnostisk afdeling - Sydvestjysk Sygehus - Brian.Faurskov@rsyd.dk
  • Jette Wensien, Oversygeplejerske, Geriatrisk Afdeling G - OUH Odense - Jette.Wensien@rsyd.dk
  • Louise Halgaard Gotfredsen, Specialkonsulent - Syddansk Sundhedsinnovation - lhg@rsyd.dk
  • Thomas Ørsted, Medico-It leder - Medico-It - Thomas.Orsted@rsyd.dk
  • Lone Betina Esmann, Chef for strategisk infrastruktur - Sygehus Lillebælt - Lone.Betina.Esmann@rsyd.dk
  • Mads Friborg, Afdelingschef, planlægning - Regional IT - Mads.Friborg@rsyd.dk
  • Flemming Christensen, Afdelingschef - Psykiatrien i Region Syddanmark - Fch@rsyd.dk
  • Søren Udby, Daglig leder af Centre for Clinical Robotics – OUH - Soren.Udby@rsyd.dk
  • Bente Clausen, Programchef - Sygehus Sønderjylland - Bente.Clausen1@rsyd.dk
  • Trine Egsgård Køhn, Projektmedarbejder - Syddansk Sundhedsinnovation (sekretær) - tek@rsyd.dk.

Kontakt

Trine Egsgård Køhn

Konsulent

Digital Innovation


29 16 49 93
APPFWU02V